Rafael, MVP al finalei Cupei Regelui Spaniei

Inter Movistar și-a adăugat în palmares Cupa Spaniei „Ciudad Real 2017”, impunându-se împotriva echipei El Pozo Murcia la penalty (8-9).

În finală, Rafael, jucătorul sponsorizat de Joma și protagonistul campaniei „Deja que te lleven” a avut onoarea de a fi ales cel mai bun jucător al finalei. Brazilianul a fost autorul a două dintre cele patru goluri ale echipei sale și unul dintre elementele cheie ale echipei lui Jesús Velasco, și a mărcii Joma.

În prima repriză, Rafael a contribuit la scorul de 1-2, prin care Inter Movistar își proclama supremația. În repriza doua, în perioada egalității la trei și în runda de lovituri penalty a marcat al patrulea gol pentru echipa sa. A fost o partidă excelentă a jucătorului sponsorizat de Joma.